Tu jest pamięć…

Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
Tutaj napis i kwiat pozostanie.
Ale zmarły gdzie indziej mieszka
na wieczne odpoczywanie.

Smutek to jest mrok po zmarłych tu,
ale dla nich są wysokie, jasne światy.
Zapal świeczkę.
Westchnij.
Pacierz zmów.
Odejdź pełen jasności skrzydlatej.

Joanna Kulmowa „W Zaduszki” [fragm.]

Są w naszym życiu dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Są tez inne, pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i …… odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać.

Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca i czasu, śwatopoglądu i religii. Zgodnie z polską tradycją , to właśnie 1i 2 listopada są najważniejszym dniami poświęconymi tym, którzy od nas odeszli. W tych dniach zapalmy znicze pamięci na grobach – w dowód naszej miłości, szacunku i pamięci.

Są to dni wspomnień nie tylko o naszych najbliższych , ale również o tych wszystkich, którzy walczyli za nasza wolność i tworzyli historię.

Dnia 29.10.2021 Samorząd Uczniowski naszej Szkoły wraz z opiekunem p. Beatą Siuszczyńską w imieniu całej społeczności szkolnej uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej zapalając znicze i oddając hołd minutą ciszy przy tablicach – Dębach Pamięci upamiętniającymi porucznika Lucjusza Dorobczyńskiego, porucznika Eugeniusza Bachmana i porucznika Mariana Majewskiego, związanymi z skarżyską ziemią. Zapalili także znicze przrd tablicą pamiątkową w hołdzie mjr. Henrykowi Dobrzańskiemu „Hubalowi”, patronowi naszej szkoły.

„Tu jest pamięć i tutaj świeczka

Tutaj napis i kwiat pozostanie”