Klasa 5a z wizytą u „Ojca Mateusza”

Dnia 06 czerwca 2024 r. odbyła się wycieczka do słynnego Sandomierza. Udział w niej wzięli uczniowie klasy 5a. Wczesnym rankiem wszyscy uczestnicy wyruszyli autokarem w podróż do celu, którym było odkrycie uroków tego popularnego wśród turystów miasta.

Po dotarciu na miejsce w skupieniu i z uśmiechami na ustach poznali historię miasta oraz jego zabytki: Bramę Opatowską, Podziemną Trasą Turystyczną, Ratusz, Muzeum Sala Gabinet Figur Woskowych Ojca Mateusza i Wąwóz Królowej Jadwigi.

Uczniowie dowiedzieli się, że ta urocza i malownicza miejscowość położona jest na siedmiu wzgórzach. Stąd też wzięła się jej druga nazwa „Mały Rzym”. Przez wieki była wielokrotnie niszczona, ale dzięki staraniom książąt, królów i innych znakomitych osób, zawsze ja odbudowywano i dziś zachwyca turystów. W pamięci pozostaną wszystkim wybitni Polacy, którzy tutaj zamieszkiwali m.in. Jan Długosz, Wincenty kadłubek, Henryk Sandomierski, Kazimierz Sprawiedliwy, Leszek Biały, Bolesław Wstydliwy i Leszek Czarny. Niezmiernie miło spacerowało się wszystkim po starych i zabytkowych uliczkach, podziwiając budowle sakralne i barwne kamieniczki.

Uczestnicy wycieczki mieli nadzieję, że spotkają na ścieżkach serialowego księdza – Ojca Mateusza. Na pocieszenie każdy chętny mógł zrobić sobie zdjęcie z figurami woskowymi bohaterów w oryginalnej scenografii z serialu.

Zachwyceni urokiem tego miasta uczniowie wsiedli do autokaru i udali się w miejsce magiczne i tajemnicze. Otóż zwiedzili ruiny zamku Krzyżtopór w miejscowości Ujazd.

Zmęczeni, ale szczęśliwi wszyscy wróciliśmy do domu. To była niezapomniana lekcja historii, pełna wrażeń i wielu atrakcji, które na zawsze pozostaną w pamięci. Podczas wycieczki nad dziećmi opiekę sprawowali nauczyciele – p. Beata Siuszczyńska i p. Dariusz Frydryk oraz rodzice.