Pasowanie na czytelnika

27 października 2023 roku w bibliotece szkolnej SP 13 odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Pierwszoklasiści wysłuchali wierszy Jana Brzechwy: „Samochwała” i „Skarżypyta”, odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek . Uczniowie sami mówili jak należy zachowywać się w bibliotece i jak szanować książki. W „Złotej księdze bajek” uczniowie znaleźli prośby książek, które odczytali na głos.

Kiedy nadeszła ważna chwila nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników. Po złożeniu przyrzeczenia „pierwszaki” mogły wypożyczyć swoją pierwszą książkę – „Alicja w krainie czarów”, „Pilot i ja”, „Nie płacz, Koziołku”.