Wycieczka 2a w ramach programu „Poznaj Polskę”

Dnia 2 czerwca 2023r. klasa 2a uczestniczyła w wycieczce organizowanej przez MEiN w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Dzieci zwiedziły Nadleśnictwo Zagnańsk a konkretnie Dąb Bartek. Dowiedziały się, że jest jednym z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich. Ma siedemset lat i jest autentycznym pomnikiem polskiej przyrody. Ma swojego synka – dęba o imieniu „Stefan”, który liczy sobie z kolei 60 lat.

Kolejnym punktem wycieczki był Dworek Chęciński a w nim przemiły pan Antoni, który z wielką pasją opowiadał o wnętrzu zameczku i jego byłych mieszkańcach.

W Centrum Nauki Leonardo da Vinci czyli w Regionalnym Centrum Naukowo- Technologicznym dzieciaki pogłębiły wiedzę o świecie… korzystając i bawiąc się przy interaktywnych stanowiskach w budynku i ogrodzie.

Skorzystały także ze sklepiku z pamiątkami, gdzie zakupów nie było końca…

Z wielki apetytem zjadły obiad w Restauracji Da Vinci.

Ostatnim punktem i docelowym zarazem był Zamek Królewski w Chęcinach.

Zamek – jest  monumentalną budowlą przypominającą okręt na skale.

Był  świadkiem huku armat podczas wojennych zawieruch, uroczystych  uczt na cześć królów i królowych oraz tygodniowych jarmarków w Chęcinach.

Król Władysław Jagiełło wykorzystując jego specyficzne położenie (360 m n.p.m) wybrał go na miejsce zjazdów polskiej szlachty.

Dzieciaki mogły również zobaczyć skarbiec i pilnujących go rycerzy, podziwiały piękne widoki z Baszty, zobaczyły 100 metrową studnię wykutą w skale, dały się zakuć  w dyby… po prostu emocjom nie było końca…

Rozśpiewani, zadowoleni, uśmiechnięci, pełni ciekawych wrażeń i wiadomości

o swoim regionie …powróciły do domów.

Wybierz język / вибрати мову