Szkolne obchody 100. rocznicy uzyskania praw miejskich przez Skarżysko-Kamienną

Rok 2023 jest dla Skarżyska-Kamiennej rokiem szczególnym, gdyż miasto obchodzi 100. rocznicę nadania mu praw miejskich (z dniem 1 stycznia 1923 roku). Decyzję administracyjną wydał kilka dni wcześniej ówczesny premier RP i minister spraw wewnętrznych Władysław Sikorski.

Obchody 100. rocznicy uzyskania praw miejskich rozpoczęte zostały już w listopadzie 2021 roku. Odbyły się wówczas konkursy: Konkurs na prezentację multimedialną na temat Skarżyska- Kamiennej oraz konkurs literacki „Moje miasto w legendzie” zorganizowany przez p. Ewę Barańską- Ździebło.

Od stycznia wszyscy mogli podziwiać wystawę prezentującą starce fotografie – ,,Skarżysko dawniej i dziś” przygotowaną przez uczniów pracujących pod kierunkiem p. Beaty Siuszczyńskiej, p. Olgi Langer, p. Małgorzaty Kosińskiej, p. Bożeny Kwiatkowskiej.

Natomiast w lutym zaprezentowane zostało społeczności szkolnej Kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii Skarżyska – Kamiennej, którego autorką jest p. Kamila Kotusiewicz przy współpracy z p. Bożeną Kwiatkowską.

Zwieńczeniem dotychczasowych działań był uroczysty apel – żywa lekcja historii – przygotowany przez Samorząd Uczniowski, który odbył się w miniony piątek, czyli 17 marca 2023 roku. Liczne grono uczniów pracowało pod kierunkiem p. Renaty Kubik i Małgorzaty Malik. Dekorację przygotowała p. Bożena Kwiatkowska. Na uroczystość obok Dyrekcji Szkoły, nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów przybyli zaproszeni goście; przewodniczący Komisji Oświaty – p. Andrzej Warwas oraz przewodnicząca Rady Rodziców – p. Marlena Gawęda.

W tym samym dniu w godzinach wieczornych lekcję na temat dziejów Skarżyska – Kamiennej uczniowie zaprezentowali swoim rodzicom, Dyrekcji Szkoły oraz nauczycielom. Gościem specjalnym była p. Katarzyna Rabiej, reprezentująca Radę Rodziców.