Dzień Naukowca

12 maja 2022r. w naszej szkole odbył się Dzień Naukowca. Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych: chemii, fizyki, biologii i geografii przygotowali wspólnie z uczniami wiele atrakcji.

Chemia – przeprowadzono doświadczenia dotyczące odczynu roztworów, skali pH, identyfikacji roztworów za pomocą różnych wskaźników. Badano właściwości prostych i złożonych substancji chemicznych.
Uczennice klasy 8c: Zuzanna Miąsko oraz Sandra Skowron zaprezentowały doświadczenia podczas których omówiły właściwości wykorzystywanych substancji.

Geografia – przygotowano wystawę skał i minerałów świata. Przedstawiono budowę wulkanu i skały pochodzenia wulkanicznego. Uczennice z klas: 7c i 8c zaprezentowały własnoręcznie wykonane modele wulkanów i przeprowadziły doświadczenia imitujące erupcję wulkaniczną. Pokazały także eksperymenty z wodą i różnymi substancjami. Uczennice zaangażowane w przygotowanie i organizację Dnia Naukowca to: Aleksandra Zajączkowska (klasa 7c), Wiktoria Bińczyk i Anna Podlewska (klasa 8c). Gabriela Mielicka i Marta Banaś (klasa 8a).

Fizyka – przedstawiono doświadczenia z: dynamiki , ciśnienia hydrostatycznego, elektrostatyki, prądu elektrycznego, magnetyzmu, drgań fal i optyki. Uczniowie wykazali się wielkim zainteresowaniem, a to spowodowało ich zaangażowanie w wykonywaniu doświadczeń.

Biologia – uczniowie mogli poznać piękno i różnorodność owadów, pajęczaków oraz skorupiaków. Obejrzeli kolekcję autentycznych, ciekawych oraz niezwykłych okazów owadów i pajęczaków z całego świata. Prowadzili obserwację mikroskopową pasożytów należących do gromady owadów–wszy i pchły oraz obserwację żywych okazów rodzimych przedstawicieli pajęczaków – kosarza i pająka krzyżaka, a także przedstawiciela skorupiaków – stonogi. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa gablot owadów – szkodników drzew liściastych, iglastych, drzew owocowych, upraw roślinnych oraz szkodników magazynów.

Zarówno wystawa, jak i doświadczenia wzbudziły bardzo duże zainteresowanie wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Uczniowie pogłębili i rozszerzyli swoją wiedzę, a jednocześnie wszyscy świetnie się bawili.