100 lat NIEPODLEGŁOŚCI

9 listopada 2018 uroczystą akademią uczczono w naszej szkole obchody 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podniosłą imprezę przygotowali wspólnie uczniowie Gimnazjum, SP13 oraz dzieci z Przedszkola nr 16 pod kierunkiem p. Renaty Kubik, p. Beaty Siuszczyńskiej oraz soliści i chór prowadzeni przez p. Małgorzatę Malik.

Pani dyr. Elżbieta Chajduga podkreśliła wagę Święta Odzyskania Niepodległości. Podzieliła się również ze wszystkimi refleksją, że wolność nie jest nikomu dana raz na zawsze i dlatego powinniśmy pielęgnować tę wielką wartość.

Zgromadzeni w sali uczniowie, nauczyciele i rodzice zostali zabrani w słowno – muzyczną podróż po historii naszej ojczyzny. Uroczystość rozpoczęto od montażu słowno-muzycznego. Następnie wprowadzono sztandary obu szkół i punktualnie o 11:11 odśpiewano wszystkie cztery zwrotki hymnu państwowego.

Podczas dalszej części artystycznej uroczystości, przypomniano najważniejsze momenty, które złożyły się na trudną i krwawą drogę Polski do wyrwania się z jarzma niewoli. Soliści i chór zaprezentowali pieśni patriotyczne z różnych okresów walki o niepodległość – od końca XVIII w., przez okres zaborów, Legionów J. Piłsudskiego, II wojnę światową, aż po czasy współczesne. Publiczność włączyła się do wspólnego śpiewania „Roty” i pieśni legionowych. Uczniowie recytowali patriotyczne wiersze i przypomnieli, jak wyglądała 100 – letnia droga Polaków po ukochaną wolność.

Na zakończenie imprezy wręczono dyplomy uczniom biorącym udział w różnych konkursach organizowanych w ramach obchodów 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wybierz język / вибрати мову