Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

p1320082

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia biblioteczne mające na celu zwrócenie uwagi uczniów z jednej strony na powszechne zjawisko „zaśmiecania” języka polskiego obcymi, często bezsensownie używanymi obcymi wyrazami typu „dyskont spożywczy”etc., z drugiej na piękno naszego języka w utworach literackich dla dzieci. Uczniowie klas pierwszych obejrzeli inscenizacje wiersza J. Minkiewicza „Literki dziecięce od A do Ż”; klas drugich – dwóch wierszy J. Brzechwy „Kaczka Dziwaczka” i „Okulary:’, a uczniowie klas trzecich wiersz A. Fredry „Paweł i Gaweł”. Na zajęciach p.t. „Sobie śpiewam a muzom…” poświęconych życiu i twórczości Jana Kochanowskiego” uczniowie klas Szóstych obejrzeli krótki film pokazujący miejsca nauki i studiów Kochanowskiego :Akademię Krakowską i Uniwersytet w Padwie oraz pobytów w Polsce: na dworze księcia Alberta Pruskiego w Królewcu, dworach polskich magnatów i na Wawelu w Krakowie jako sekretarza króla Zygmunta Augusta. Wysłuchali kilku fraszek oraz fragmenty pieśni i trenów będących słowną ilustracją filmu.

Zajęcia biblioteczne p.t. „Zaczarowana dorożka” pozwoliły poznać uczniom krótki życiorys i fragmenty kilku najpiękniejszych wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Uczniowie obejrzeli film ukazujący miejsca pobytu Gałczyńskiego w Warszawie i Krakowie, a także ulubione miejsce odpoczynku, leśniczówkę Pranie na Mazurach. Bibliotekarka pokazała uczniom znajdujące się w bibliotece szkolnej bibliofilskie wydanie wiersza „Zaczarowana dorożka”, który nadał tytuł zajęciom.

p1320076p1320080

 

Wybierz język / вибрати мову