Wycieczka klasy 6A do Szydłowca

Dnia 02 października uczniowie klasy 6A wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do niewielkiego miasta o bogatej historii.

Zwiedzanie Szydłowca rozpoczęło się od Rynku Wielkiego. Warto sobie wyobrazić, jak wyglądał on przed stu lub dwustu laty. Na pewno nie był tak okazały i piękny, jak dzisiaj, ale również zachwycał. Później uczniowie zapoznali się z ciekawą historią i gotyckim kunsztem wykonania Kościoła parafialnego św. Zygmunta erygowanego dnia 1 stycznia 1401 roku przez braci Jakuba i Sławka Odrowążów, którzy przyjęli następnie nazwisko Szydłowieckich.

Wychodząc z kościoła na rynek, dostrzegamy od razu wspaniałą, okazałą bryłę Ratusza. Został on wybudowany w stylu późnego renesansu, kiedy właścicielami miasta był Mikołaj Krzysztof Radziwiłł „Sierotka”, a potem jego syn, Albrycht Władysław Radziwiłł. Kolejnym punktem atrakcji był jeden z najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich w Polsce- Szydłowiecki Zamek.

Wszystkich bardzo zaciekawiła historia Góry Trzech Krzyży – według miejscowej tradycji w XVII wieku panowała w mieście zaraza. Żeby uchronić się przed epidemią postawiono trzy drewniane krzyże. Nie należy zapominać, że w okresie międzywojennym Szydłowiec był miastem zdominowanym przez ludność żydowską. Najbardziej zachwycił wszystkich szydłowiecki Kirkut. Ma on wielką wartość historyczną i artystyczną.

Nasza młodzież spędziła fantastyczny dzień w Szydłowcu! Wszyscy bawili się znakomicie, integrując się i czerpiąc radość z każdej wspólnie spędzonej chwili.