Wycieczka w ramach programu „Podróże z klasą”

Nasza szkoła realizuje program „Podróże z klasą”, dofinansowany z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Udało nam się uzyskać dofinansowanie do trzydniowej wycieczki w kwocie 30 000zł.

W ramach programu w dniach 23 – 25 września klasy 7c i 8a uczestniczyły w wycieczce do Torunia i Trójmiasta.

Pierwszym punktem programu był Toruń i zwiedzanie „Muzeum Piernika”, gdzie uczniowie poznali historię wypieku pierników i samodzielnie uczestniczyli w warsztatach, podczas których mogli własnoręcznie przygotować tradycyjne toruńskie pierniki.

W trakcie spaceru po Starym Mieście pani przewodnik opowiadała nam o bogatej historii Torunia, pokazując między innymi Ratusz Staromiejski, Łuk Cezara, Dwór Artusa, Krzywą Wieżę oraz Pomnik Mikołaja Kopernika. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak ważną rolę miasto odgrywało w średniowieczu i jak wpływało na rozwój handlu i nauki.

Drugi dzień naszego wyjazdu spędziliśmy w pięknym Gdańsku.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru po urokliwym Głównym Mieście, gdzie przeszliśmy przez imponującą Bramę Złotą, a następnie podziwialiśmy zabytkowe kamienice przy ul. Długiej i Długim Targu. Zatrzymaliśmy się przy Bazylice Mariackiej, aby podziwiać jej historię, a potem przeszliśmy klimatyczną ul. Mariacką, pełną galerii i bursztynowych dzieł sztuki.

Następnie odwiedziliśmy Stare Miasto ze słynną fontanną Neptuna oraz Domem Uphagena, a po chwili relaksu spacerowaliśmy nad brzegiem Motławy, podziwiając gdańskie żurawie i nabrzeże.

Dużym przeżyciem była wizyta w Muzeum II Wojny Światowej, gdzie uczniowie mieli szansę lepiej zrozumieć dramatyczne wydarzenia, które miały wpływ na naszą historię.

Kulminacyjnym punktem dnia była wyprawa na Westerplatte, miejsce, które na zawsze pozostanie symbolem polskiego bohaterstwa.

Po pełnym wrażeń dniu, zakończyliśmy naszą przygodę relaksując się na plaży, gdzie uczniowie mogli na chwilę oderwać się od historii i po prostu cieszyć się nadmorskim klimatem.

Trzeci dzien był również niezwykle ciekawy.

Zaczęliśmy od Gdyni, gdzie udaliśmy się do Centrum Nauki Experyment, które zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Uczniowie mieli okazję samodzielnie przeprowadzać różne interaktywne eksperymenty – od prostych zasad fizyki, przez biologię, aż po nowoczesne technologie. To doskonałe miejsce, by uczyć się przez zabawę.

Następnie przespacerowaliśmy się po Skwerze Kościuszki, gdzie podziwialiśmy widoki portu, mijając słynne statki – „Dar Pomorza” i ORP „Błyskawica”. Spacer po skwerze pozwolił wszystkim poczuć nadmorski klimat miasta i zobaczyć kilka ważnych punktów, w tym marinę pełną jachtów.

Po południu zawitaliśmy do Sopotu. Spacer po najdłuższym molo w Europie i chwila relaksu na plaży to coś, co wszystkim dodało energii. Ale miłośnicy architektury również mieli na co popatrzeć. Sopot urzeka swoją elegancką, secesyjną zabudową – piękne kamienice i wille przeniosły nas w czasie. Nie mogliśmy pominąć Krzywego Domku, jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Polsce, którego fantazyjne kształty przykuły naszą uwagę.