Dzień Lektur Szkolnych

29 maja po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Dzień Lektur Szkolnych. Było to ukoronowanie wielomiesięcznego projektu, w którym brały udział wszystkie klasy 4 – 8. Projekt miał formę konkursu, który polegał na najciekawszym, najbardziej barwnym przedstawieniu/ zaprezentowaniu przez każdą klasę wylosowanej lektury. Losowanie książek przez przedstawicieli klas miało miejsce w styczniu, a zatem na przygotowanie prezentacji uczniowie mieli kilka miesięcy.

Dzień Lektur Szkolnych przebiegał w dwóch etapach. Najpierw wszystkie klasy prezentowały efekty swojej pracy na stoiskach, które można było zwiedzać. Tutaj do zabawy włączyły się klasy 1 -3! Młodsi uczniowie z zaciekawieniem oglądali poszczególne wystawy, poznając sylwetki pisarzy, bohaterów literackich i i rożne ciekawe opowieści, którymi raczyli ich starsi koledzy.

Drugi etap zabawy polegał na wystawieniu przez klasę mini scenki, nawiązującej treścią do wylosowanej lektury. Ta część konkursu odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie wszyscy mieli okazję obejrzeć krótkie przedstawienia. Uczniowie zaprezentowali m.in. mity greckie, ,,Opowieść wigilijną” Ch. Dickensa, ,,Dziady” cz. II A. Mickiewicza, „Anię z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery czy ,,Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa.

Nad całością konkursu czuwało jury w składzie: pani Dyrektor Joanna Białek, pani Bożena Kwiatkowska oraz pani Ewa Ździebło.

Ostatecznie, po obejrzeniu wystaw i przedstawień oraz po wnikliwej analizie efektów pracy uczniów, jury przyznało następujące miejsca:

I miejsce – klasa 4b (,,Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa) i 7b (,,Dziady” cz. II A. Mickiewicza),

II miejsce – klasa 6b (,,Ania z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery),

III miejsca nie przyznano.

Dodatkowo przyznano dwa wyróżnienia: za namalowanie plakatu do lektury „Opowieść Wigilijna” otrzymał Hubert Kasprzycki z kl. 7a oraz uczniowie z kl. 6b za wykonanie makiety Avonlea do lektury „Ania z Zielonego Wzgórza..

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim biorącym udział w zabawie dziękujemy za wysiłek i oryginalne podejście do tematu; jednocześnie mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi szkolne lektury staną się dla Was ciekawsze i bardziej inspirujące.

Dziękujemy i życzymy kolejnych sukcesów!