Wymiana polsko-niemiecka – relacja

Dzień I – niedziela (2 czerwca 2024)

Nasi niemieccy przyjaciele wraz ze swoimi nauczycielami przybyli do Skarżyska-Kamiennej około godziny 18.00, gdzie czekały na nich polskie rodziny. Następnie wszyscy udali się do domów, gdzie miło i rodzinnie spędzili wieczór. Przyjechało dwunastu uczniów oraz trzech nauczycieli z miasta partnerskiego Burg.

Dzień II – poniedziałek (3 czerwca 2024)

Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 1 pan Dariusz Kasprzyk wraz z paniami wicedyrektor – Joanną Białek oraz Agnieszką Tokarczyk oficjalnie przywitali przybyłych gości. Koordynator wymiany międzynarodowej pani Justyna Lisowska – Czekaj zapoznała wszystkich z tegorocznym programem wizyty. W wymianie brali udział uczniowie z dwóch skarżyskich szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Szkoły Podstawowej nr 1.

Następnie wszyscy wspólnie udaliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie przywitała nas również pani dyrektor Magdalena Kalbarczyk. Uczniowie świetnie się tam bawili przy muzyce podczas pikniku oraz zwiedzali szkołę. Po zjedzeniu smacznego obiadu wyruszyliśmy do Urzędu Miasta, gdzie przywitał nas Prezydent miasta Skarżyska – Kamiennej – pan Arkadiusz Bogucki. Każdy z nas otrzymał pamiątkowy upominek od prezydenta miasta.

Popołudniu odbył się grill, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Nasi niemieccy goście spróbowali polskich specjałów oraz integrowaliśmy się poprzez rozmowę, gry i zabawy. Wszyscy wrócili do domów najedzeni i wypoczęci.

Dzień III – wtorek (4 czerwca 2024)

Z samego rana wyruszyliśmy autokarem na wycieczkę do Zakopanego. Po dotarciu na miejsce udaliśmy się na Termy Zakopiańskie, gdzie miło spędziliśmy czas. Zjeżdżalnie i baseny okazały się strzałem w dziesiątkę po dość długiej podróży. Następnie pojechaliśmy do noclegu w Murzasichle na wyśmienitą kolacje. Wszyscy byli troszkę zmęczeni, ale szczęśliwi.

Dzień IV – środa (5 czerwca 2024)

Wczesnym rankiem, po śniadaniu poszliśmy na spacer na Gubałówkę. Pogoda dopisywała, więc mogliśmy podziwiać piękne, górskie widoki. Był również czas na zakup regionalnych pamiątek. Następnie wyruszyliśmy z Zakopanego, aby zwiedzić Rynek Główny w Krakowie. To jakże piękne miasto zachwyciło naszych niemieckich przyjaciół. W drodze powrotnej zjedliśmy posiłek w KFC. Wróciliśmy do domów dość późno i mimo, że zmęczeni to bardzo zadowoleni.

Dzień V – czwartek (6 czerwca 2024)

Ten dzień spędziliśmy w Szkole Podstawowej nr 13, gdzie odbył się bardzo ciekawy pokaz talentów. Wspólnie z niemieckimi przyjaciółmi uczestniczyliśmy w zajęciach plastycznych, informatycznych oraz z języka angielskiego. Zajęcia były bardzo interesujące. Wszyscy dobrze się bawiliśmy.

Popołudniu spędzaliśmy czas z rodzinami. Umówiliśmy się na wspólne wyjście do Kombinatu Formy, aby pograć w kręgle. Rywalizacja była duża, ale i zabawa przednia. Następnie wspólnie zjedliśmy pizze i rozeszliśmy się do domów, by wspólnie spędzić ostatnie chwile w gronie rodzinnym. Każdy z nas miał zajęcie i się nie nudził. Był to ostatni wieczór spędzony ze współlokatorami.

Dzień VI – piątek (7 czerwca 2024)

Nasi niemieccy przyjaciele opuścili Skarżysko autobusem kierując się w stronę Warszawy, aby tam przesiąść się na pociąg do Berlina. Nie obyło się bez łez pożegnania oraz podziękowań. To był wspaniale wspólnie spędzony czas, który będziemy zawsze miło wspominać.

Dyrekcja, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie dziękują prezydentowi miasta Skarżyska – Kamiennej za wsparcie finansowe trwającej od 20 lat wymiany polsko-niemieckiej.

Serdeczne podziękowania za bezpieczny przejazd dla firmy transportowej „Krzyś”.

Tekst przygotowała: Gabriela Krupa kl. 7B