Tu jest pamięć…

Przychodzimy na ten świat niezapowiedziani.

Odejdziemy bez zapowiedzi.

Lecz na tym świecie dokonujemy czynów,

których nasze pokolenie nie zapamięta,

a następne nie zapomni.

Andrzej Sapkowski

Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zadusznych jest w Polsce obchodzone w szczególny sposób, w porównaniu z innymi krajami na świecie – z wyjątkową, czcią powagą i nostalgią. Odwiedzamy groby swoich bliskich, modlimy się za nich, zapalamy znicze – symbole pamięci. To czas refleksji nad przemijającym czasem i śmiercią oraz powrotu myślami do wszystkich, którzy odeszli.

Dla Polaków te dni są również Dniami Pamięci Narodowej. Pamiętamy nie tylko o naszych najbliższych , ale również o tych wszystkich, którzy walczyli za nasza wolność i tworzyli historię.

Dnia 30.10.2023 Samorząd Uczniowski naszej Szkoły wraz z opiekunem p. Beatą Siuszczyńską w imieniu całej społeczności szkolnej uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej zapalając znicze i oddając hołd minutą ciszy przy tablicach – Dębach Pamięci upamiętniającymi porucznika Lucjusza Dorobczyńskiego, porucznika Eugeniusza Bachmana i porucznika Mariana Majewskiego, związanymi z naszą skarżyską ziemią. Zapalili także znicze przed tablicą pamiątkową w hołdzie mjr. Henrykowi Dobrzańskiemu „Hubalowi”, patronowi naszej szkoły.

Zapłonęło również Światełko Pamięci na opuszczonych grobach. Uczniowie uczcili w ten sposób akcję zainicjowaną przez Samorząd Uczniowski tuż przed świętami.

Uczniowie podczas zajęć świetlicowych również dołączyli do akcji i wraz z wychowawcą zapalili znicze przez tablicą pamiątkową patrona naszej szkoły.