Jesteśmy Mistrzami Energii

Temat dostaw energii i jej oszczędzania stał się w mijającym roku głównym trendem debaty publicznej i wyszukiwań internetowych. W jaki sposób włączyć oszczędzanie energii w swoją codzienność? Na to pytanie postarali się odpowiedzieć uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 w Skarżysku – Kamiennej, przystępując do konkursu i włączając się aktywnie w realizację projektu „Mistrzowie Energii” zorganizowanego przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną OSE oraz NASK.

Działania rozpoczęto od ogłoszenia konkursu literacko-plastycznego dla całej społeczności szkolnej, w ramach którego każdy z zespołów klasowych wykonał jedną (lub więcej) dużą kartonową żarówkę, na której znalazły się mini plakaty zachęcające do oszczędzania energii. Konkurs cieszył się ogromną popularnością. Uczniowie wykonywali prace podczas lekcji plastyki, techniki oraz godzin wychowawczych. Najciekawsze prace zostały wyeksponowane w ramach wystawy szkolnej.

Na lekcjach języka polskiego uczniowie układali hasła, fraszki i wiersze, których tematem było oszczędzanie energii, propagujące nowy styl życia. Uczniowie mogli podzielić się refleksją, że każdy z nich może stać się elementem zmiany, konsekwentnie wprowadzając nowo poznane zasady w swoją codzienność, które zmienią dotychczasowy styl życia. Korytarze szkolne zostały ozdobione plakatami wykonanymi przez uczniów, a nad przełącznikami światła zawisły kolorowe oznaczenia przypominające uczniom i pracownikom o wyłączaniu światła, gdy nie jest ono potrzebne.

Do projektu włączyły się również dzieci ze świetlicy szkolnej, które podczas zajęć dowiedziały się co robić, aby gotować ekonomicznie. Uczniowie odgrywali scenki, wykorzystując do tego zabawki znajdujące się w świetlicy – kuchnię oraz inne sprzęty kuchenne.

Ostatnim elementem projektu był happening uwieczniony i wmontowany do krótkiego filmu, który nakręcili uczniowie.