Z ekologią za pan brat

Wiele z naszych działań ma bezpośredni wpływ na ograniczenie skutków zmian klimatu w Polsce.

Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i domem. Sukces działań podejmowanych w zakresie ochrony klimatu i środowiska jest uzależniony od tego, ile osób świadomie angażuje się w ratowanie planety.

Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi.

W kwietniu społeczności szkolnej zaprezentowano materiały informacyjno – edukacyjne dotyczące zmian klimatu, w maju materiały informacyjno –edukacyjne w zakresie segregacji odpadów. Uczniowie klas VI-VII prezentowali prace twórcze – prace plastyczne pod hasłem ,,Czyste powietrze masz, jak o nie dbasz”, uczniowie klas IV-V przestrzenne prace plastyczne z materiałów recyklingowych.

Głównym celem akcji informacyjno – edukacyjnej było:

  • przybliżenie społeczności szkolnej problemów związanych ze współczesną ekologią,
  • edukacja w zakresie ochrony środowiska oraz zasad właściwej segregacji odpadów,
  • rozwijanie inwencji twórczej i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju.

Konkursy, w których wzięli udział uczniowie są inspiracją i zachętą do zmiany stylu życia, który stanie się bardziej przyjazny środowisku.

Ochrona klimatu to działanie proste i każdy z nas bez większego wysiłku może podejmować proekologiczne inicjatywy we własnym domu. Wystarczy tylko odrobina dobrej i silnej woli.

O czym m.in. warto pamiętać?

  1. Przede wszystkim nie wyrzucajmy jedzenia. Stosujmy zasady zrównoważonej konsumpcji – np. ograniczanie zakupów artykułów spożywczych, gdy ich nie potrzebujemy. Pozwoli to na zaoszczędzenie wielu litrów wody i przyczyni się do realnej redukcji CO2.    
  2. W sytuacjach, gdy jest to możliwe ograniczmy korzystanie z samochodów spalinowych. Do pracy możemy często dostać się m.in. komunikacją miejską lub rowerem, które nie emitują zanieczyszczeń, a jednocześnie zapewnia nam niezbędną dawkę ruchu.
  3. Wyłączajmy urządzenia pobierające prąd (telewizor, komputer, ładowarka, przedłużacz, radio), jeżeli w danym momencie z nich nie korzystamy. Zasada dotyczy również włączonego oświetlenia w pomieszczeniu, w którym aktualnie nie przebywamy.
  4. Przed zakupem urządzeń domowych (np. pralka, zmywarka, lodówka) wybierajmy te, które mają najwyższą klasę energetyczną. Korzystajmy z programów eko.
  5. Nie korzystajmy z dodatkowego oświetlenia sztucznego, jeżeli oświetlenie dzienne jest wystarczające. Używajmy punktowego oświetlenia, zamiast ogólnego (np. lampa przy biurku zamiast całościowego oświetlenia pokoju). Wymieńmy żarówki na energooszczędne.
  6. Zbierajmy wodę pochodzącą z opadów atmosferycznych i wykorzystujmy ją np. do podlewania ogrodu lub kwiatów doniczkowych.
  7. Myjmy zęby przy zakręconym kranie. Zrezygnujmy z codziennych kąpieli, na rzecz prysznica, który zużywa zdecydowanie mniej wody.
  8. Zainwestujmy w urządzenia gospodarstwa domowego, które wymagają użycia mniejszej ilości wody – np.: zmywarkę, pralki. Korzystajmy ze słuchawki prysznicowej z funkcją oszczędzania wody. Wymieńmy spłuczkę w WC na taką, która ogranicza zużycie wody.

Edukujmy zatem kolegów, koleżanki, rodzinę, przyjaciół i znajomych. Szerzmy tę wiedzę, bo ekologiczna postawa jest „zaraźliwa”!

Wybierz język / вибрати мову