Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu  –  święto obchodzone corocznie z inicjatywy Kataru, poparte przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją opublikowaną 21 stycznia 2008 roku. Kolorem skojarzonym z autyzmem jest niebieski i takim właśnie kolorem posługujemy się przez cały kwiecień rozpowszechniając informacje o tym zaburzeniu.

Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu i są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób z autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób z autyzmem.

W swoim przesłaniu z 2 kwietnia 2012 sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślił, że:

Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności.

 

Wybierz język / вибрати мову