Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie partonatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki. Patrnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 obchodzić będziemy 9 lutego.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Zasady bezpieczeństwa w sieci:

1. Nie wierz wszystkiemu, co czytasz w sieci.
2. Nie ufaj osobom poznanym w Internecie, mogą być kimś innym, niż twierdzą.
3. Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z nieznajomą osobą.
4. Nigdy nie używaj webkamery podczas rozmowy z osobą, której nie znasz.
5. Nie ujawniaj swoich danych: adresu, szkoły, numeru telefonu.
6. Posługuj się nickiem, który nie zdradza twojego wieku i imienia.
7. Nie ujawniaj swoich haseł, zadbaj o to, by były skomplikowane i długie.
8. Pamiętaj, by zawsze wylogować się z poczty lub swojego profilu.
9. Pamiętaj o ustawieniu prywatności w serwisach internetowych, inaczej dostęp do informacji na twój temat będą mieli wszyscy.
10. Nie mów w Internecie tego, czego byś nie powiedział komuś „twarzą w twarz”.
11. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.
12. Zanim coś opublikujesz, dobrze się zastanów.
13. Zabezpiecz komputer.
14. Nie otwieraj e-maili od nieznajomych.
15. Szanuj prawo własności w sieci. Zawsze podawaj źródło pochodzenia materiałów znalezionych w Internecie.
16. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Pamiętaj, że Internet może być groźnym źródłem uzależnienia.
17. Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.

Wybierz język / вибрати мову