Światowy Dzień Uśmiechu

 Drugiego października uczniowie naszej szkoły świętowali Światowy Dzień Uśmiechu.

Radosne święto obchodzone jest w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy.

 Szwedzcy naukowcy dowiedli, że śmiech jest po prostu zaraźliwy. Dlatego śmiejmy się jak najwięcej i zarażajmy się nim nawzajem ponieważ :

„Śmiech- to szczere królestwo człowieka. Człowiek potrzebuje śmiechu by zachować zdrowie”
 Francois Rabelias

Dlatego też uczniowie naszej szkoły są uśmiechnięci na co dzień i od święta. Świętując ten dzień uczniowie przypięli do ubrań własnoręcznie wykonane emblematy uśmiechniętej buźki.