„Żywe obrazy”

Obcowanie ze sztuką zalet ma wiele – od potocznej potrzeby wrażeń estetycznych aż po rozbawienie czy wzruszenie.
Uczniowie klasy 6c, 7a i 7b uczestniczyli w projekcie edukacyjno – artystycznym  „Jestem jak z obrazka”. Głównym celem przedsięwzięcia było stworzenie tzw. „żywych obrazów”.
Uczniowie najpierw szukali obrazów, które w szczególny sposób im się podobały i które chcieliby „zainscenizować”, potem wyszukiwali informacje o autorze, stylu malarstwa, opisie dzieła.
W końcowym etapie były przebieranki, fotografowanie i obróbka zdjęć, dzięki czemu powstało kilka „żywych obrazów”, a tworzenie ich z pewnością było warsztatem nowych doświadczeń.

Tradycja żywych obrazów (franc. tableaux vivants) sięga początków XVIII w., a ich największa popularność przypada na przełom XIX i XX w., kiedy to fotografie żywych obrazów upozowanych przez amatorów, bądź zawodowych aktorów, sprzedawane były w formie pocztówek.

Czy nasi uczniowie dorównali mistrzom? – oceńcie sami oglądając wystawę w holu szkoły.
Opiekun projektu: Bożena Kwiatkowska

„Dziewczyna z perłą” Johanes Vermer – 1664r
/Miłosz Dobrucki 6c

Autoportret Balthus –1940r.