Wywiad z nauczycielem -dziennikarze z 6a

Niedawno przeprowadziłyśmy wywiad z panią Beatą Siuszczyńską, która uczy języka angielskiego w naszej szkole. Wywiad dotyczy zawodu nauczyciela. Zachęcamy do przeczytania.

– Dzień dobry! Skąd wzięło się Pani zainteresowanie językiem angielskim?

– Właściwie to nie interesował mnie ten przedmiot w szkole. Chodziłam do klasy matematyczno-fizycznej. Potem poszłam na anglistykę, ponieważ zmusiły mnie do tego okoliczności. Teraz tego nie żałuję. To był bardzo dobry wybór.

Czego wymaga Pani od uczniów?

– Przede wszystkim systematyczności, chęci do pracy i wysiłku włożonego w naukę.

– Jak według Pani powinna przebiegać idealna lekcja?

– Moim zdaniem na idealnej lekcji liczy się tempo pracy, ale również komunikacja między uczniami i nauczycielem.

– Co najbardziej lubi pani w byciu nauczycielem?

– W mojej pracy najbardziej lubię, gdy moi uczniowie robią widoczne postępy. Cieszy mnie, kiedy widzę efekty mojej pracy. Cenię sobie również dobry kontakt z uczniami.

– Kiedy i jak zaczęła się pani przygoda z zawodem nauczyciela?

– Oj, to było dawno temu. Mam już trochę doświadczenia. Najpierw pracowałam w przedszkolu. Potem rozpoczęłam pracę w podstawówce, w gimnazjum, gdzie uczyłam przez długie lata. Pracowałam też w technikum.

– Jakich cech nauczyciela nie lubiła Pani, będąc dzieckiem?

– Nie było tak, że nie lubiłam pewnych cech. Musiałam zaakceptować to, jacy są. Nigdy nie zastanawiałam się czy ich lubię, czy nie. Czasem bałam się, gdy nauczyciel był dość surowy i krzyczał. Dlatego sama teraz staram się unikać tego na moich lekcjach.

– Czy miała Pani inne marzenia dotyczące zawodu?

– Nie, zawsze chciałam nauczać. Gdy bawiłam się z koleżankami w szkołę, zawsze odgrywałam rolę nauczycielki. Nie wyobrażałam sobie mojej przyszłości inaczej.

– I ostatnie pytanie, czy lubi Pani pracę z uczniami?

– Bardzo lubię. Szczególnie z uczniami, którzy również cenią sobie współpracę ze mną. Pracując z uczniami, również ja dużo uczę się od nich.

– Dziękujemy Pani za rozmowę i życzmy wytrwałości w pracy.

Martyna Kocia, Weronika Pączek

W dniu 1 października przeprowadziliśmy wywiad z nauczycielem informatyki w Szkole Podstawowej  nr 13 w Skarżysku Kamiennej – panią Niną Kuźmiańczuk- na temat pracy nauczyciela w dzisiejszych czasach.

Szymon: Czy zadowolona jest pani ze swojej pracy na stanowisku nauczyciela ?

Pani Nina Kuźmiańczuk: Bardzo podoba mi się moja praca i nie zamieniłabym jej na inną.

Wiktor: Jakie studia należy ukończyć, aby zostać nauczycielem informatyki ?

Pani Nina Kuźmiańczuk: Aby zostać nauczycielem informatyki trzeba ukończyć studia pedagogiczne o kierunku informatyka

Szymon: Proszę powiedzieć w takim razie, jakie pani skończyła studia ?

Pani Nina Kuźmiańczuk: Wszystkie ?

Szymon: Tak, te najważniejsze w pracy nauczyciela informatyki

Pani Nina Kuźmiańczuk: Studium nauczycielskie z techniki, Wyższą Szkołę Inżynierską w kierunku informatyki w Radomiu, Wyższą Szkołę Pedagogiczną w kierunku pedagogika opekuńczo-wychowawczą, Wyższą Szkołę Pedagogiczną na kierunku resocjalizacja, Studium profilaktyki psycho-korekcji, Podyplomowe Studia z informatyki na Akademii Ekonomicznej w Katowicach

Wiktor: Od kiedy pani interesuje się informatyką ?

Pani Nina Kuźmiańczuk: Myślę , że od 2000 roku.

Szymon: Co panią skłoniło do zostania nauczycielem ?

Pani Nina Kuźmiańczuk: Jestem tak naprawdę nauczycielem z przypadku. Moja przyjaciółka chciała być nauczycielką i namówiła mnie.

Szymon: Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i życzymy sukcesów w pracy zawodowej.

Szymon Kamiński

Wiktor Terlecki

Wywiad przeprowadzony w dniu 26.09.2018r. przez Michała Sochackiego i Dawida Mroza z nauczycielką informatyki-  panią Janiną Kuźmiańczuk

D.M – Prosimy panią o rozmowę na temat oczekiwań nauczycieli wobec uczniów. Wybraliśmy panią, ponieważ jest pani niezwykle lubianą nauczycielką.

Nauczyciel – To bardzo miłe, że tak mnie oceniacie.

M.S – Proszę powiedzieć, czego oczekuje pani od uczniów?

Nauczyciel – Najbardziej zależy mi na tym , żeby uczniowie byli przygotowani do lekcji i w miarę możliwości nie opuszczali zajęć.

D.M – Co pani najbardziej ceni w uczniach? Co uważa Pani za najważniejsze?

Nauczyciel – Punktualność, dobre zachowanie i rozwijanie swojej wiedzy, a wszystko to można                          osiągnąć  przez naukę. A teraz wy mi powiedzcie czego oczekujecie ode mnie?

D.M – Mniejszej ilości prac domowych.

Nauczyciel – Zdaję sobie sprawę, że jesteście przeciążeni pracami domowymi, ale ja akurat mam czyste sumienie, bo prac domowych nie zadaję.

M.S – To prawda. Dużo uczymy się u pani na lekcji i tylko nieraz są kartkówki.  Czy podoba się Pani praca nauczyciela?

Nauczyciel – Bardzo lubię i cenię swoją pracę.

D.M – Czy ma Pani jakiś przepis na to, żeby polubić szkołę?

Nauczyciel – Uczyć się systematycznie i zmienić nastawienie, bo szkoła nie jest taka straszna.

M.S – Bardzo dziękujemy za rozmowę, życzymy wielu sukcesów w pracy.