W dniach od 13 do 18 marca 2017r., w województwie świętokrzyskim odbywał się XXV Tydzień Kultury Języka organizowany pod hasłem : „Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.”
Celem było podniesienie świadomości językowej, ugruntowanie poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika oraz, że każdy z nas jest za nią odpowiedzialny.
W odpowiedzi na hasło tegorocznego projektu nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 13 Urszula Majewska zorganizowała wiele różnorodnych działań.
Z tej okazji przedszkolaki odwiedzające bibliotekę uczestniczyły w zajęciach poświęconych ciekawostkom językowym, obejrzały wystawę poświęconą K. Makuszyńskiemu, wysłuchały wierszyków z książeczki A. Fraczek „Trzeszczące wierszyki” i A. Paszkiewicz „ Językowe wygibasy”. Najmłodsi chętnie uczestniczyli w zajęciach próbując powtarzać trudne teksty.
W ramach Tygodnia Kultury Języka w zajęciach wzięli udział uczniowie klas: Ia, 2a, 2b, 2c, 4a, 6a, 6b. Uczniowie obejrzeli tablicę biblioteczną z tekstami trudnymi do wypowiedzenia, wystawę w czytelni poświęconej ciekawostkom językowymi wystawę w wypożyczalni poświęconej Januszowi Korczakowi – pisarzowi dla dzieci i młodzieży. Mieli okazję zmierzyć się ze sobą w artykulacyjnych potyczkach. „Trzeszczyki czyli trzeszczące wierszyki” , „ Językowe wygibasy”, Łamańce językowe” , „ Banialuki do zabawy i nauki’ , „ Dranie w tranie” – to teksty, których czytanie może skończyć się złamaniem, zwichnięciem, a w najlepszym razie zasupłaniem języka, natomiast czytanie po cichu grozi wybuchem absurdalnej wesołości, czkawką, a nawet pęknięciem ze śmiechu. Zaglądanie w głąb tych książek jest więc ryzykowne niczym skok na bungee! Ale tak samo ekscytujące i w dodatku zabawne. Jednak uczniowie szkoły podstawowej poradzili sobie z tym bardzo dobrze. Zajęcia były ciekawe i budziły wybuchy wesołości wśród uczestników. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach próbując sprostać trudnościom wymowy.