Akcja 1000 żurawi dla Fundacji Miśka Zdziśka

W czerwcu odbyło się wspólne wykonywanie żurawi japońskich, które zostaną przekazane dla Fundacji Miśka Zdziśka: ” Błękitny Promyk Nadziei „.

Tegorocznymi uczestnikami akcji są uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 13 i nauczyciele. Tegoroczną nagrodą był bon towarowy dla osoby, która wykona 1000-go żurawia.

Zwycięzcą 1000-go żurawia została:

Ania Aftyka z klasy 3a!

Serdecznie gratulujemy!!!

W części organizacyjnej do pomocy zgłosili się uczniowie Gimnazjum nr 1 z klasy 2c.

Inicjatorem akcji jest p. Agnieszka Kasińska.

* * *

Jednym z najsłynniejszych modeli origami jest japoński żuraw – symbol pomyślności        i pokoju w japońskiej kulturze. Legendy japońskie mówią, że żurawie żyją przez 1000 lat. Dlatego też Japończycy wierzą, że złożenie 1000 żurawi przynosi dobre zdrowie                i długie życie, nie tylko dla osoby składającej, ale również dla osoby obdarowanej oraz spełnia się jedno ogromne marzenie.

* * *

Najsłynniejsza historia papierowych żurawi:

„Gdy nasłano bombę na Hiroschimę, zamieszkująca ją dziewczynka została napromieniowana. Dwunastoletnia Sadako Sasaki zachorowała na białaczkę. Usłyszała o legendzie, która głosi, że żurawię żyją 1000 lat. Mówiono także, że jak ktoś złoży 1000 żurawi, uzyska zdrowie i długie życie. Jednakże Sadako Jej życzeniem było zakończenie wszystkich cierpień, sprowadzenie pokoju na ziemię oraz uzdrowienie wszystkich ofiar Przed śmiercią zdążyła złożyć 644 żurawie. Jej koledzy ze szkoły dokończyli jej dzieło, i postanowili wznieść pomnik upominający 12 letnią dziewczynką ze złotym żurawiem. Co roku wielu ludzi przychodzi tam i stroi pomnik kolorowymi żurawiami”.