2013 Rokiem Tuwima

5W 2013 roku przypada 60 rocznica śmierci  i stulecie poetyckiego debiutu Juliana Tuwima. Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu Poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. Wiele jego utworów weszło na trwałe do kanonu literatury, w tym także literatury dziecięcej. Nie ma chyba dziecka, które by nie znało takich wierszy, jak „Okulary”, „Lokomotywa”, „Ptasie radio” czy „Słoń Trąbalski.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku Poety dla dziedzictwa narodowego, ogłosił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima.”

W miesiącu marcu ogłoszona została akcja „ Tydzień kultury języka”. Biblioteka ZSP Nr 1 SP Nr 13  łącząc oba te  ważne wydarzenia przystąpiła do tej akcji który przypadł na dni: 4.03.-8.03.2013r.W  tych dniach została otwarta  w bibliotece wystawa: „ Życie i twórczość Juliana Tuwima”. Znalazły się na niej książki z wierszami Tuwima i materiały przygotowane i opracowane przez bibliotekarkę dotyczące życia i twórczości Juliana Tuwima.  Wszyscy uczniowie szkoły mieli możliwość obejrzenia wystawy i bliższego zapoznania się z biografią i twórczością tego wybitnego poety, który tworzył również dla dzieci.

Odbył się cykl lekcji dla uczniów klas: „0”, czwartych, piątych i grupy przedszkolnej z Przedszkola Nr 16. Uczniowie wzięli udział w quizie sprawdzającym ich wiedzę ze znajomości wierszy Tuwima i wykazali się ogromną wiedzą , odpowiadając poprawnie na wszystkie pytania. Wychodząc z lekcji uczniowie mogli jeszcze obejrzeć tematyczną tablicę biblioteczną.

Zwieńczeniem całej akcji był konkurs wśród uczniów klas czwartych  i piątych w dniu 8.03.2013r: „Czy znasz wiersze Juliana Tuwima”. W konkursie udział wzięło 12  uczniów. Poziom wiedzy uczestników był wysoki i wyrównany.

Zwyciężyli uczniowie:I miejsce. zajęła  – Ziółkowska Dominika  kl.5b – 24 pkt., II – Czarnota Gabrysia  kl.4a – 23 pkt., III  – Gajda Wojciech kl.5a – 22 pkt.