Tydzień Patrona Szkoły

05-12-11-030W dniach 9 – 13 maja w Szkole Podstawowej nr 13 odbywał się „Tydzień patrona szkoły – majora Henryka Dobrzańskiego – „Hubala”. W tych dniach miały miejsce różnorodne wydarzenia, które przybliżyły sylwetkę bohaterskiego dowódcy. Uczniowie klas najmłodszych wykonywali prace plastyczne, ich starsi koledzy startowali w konkursie wiedzy o majorze „Hubalu”. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Uczniowie klas szóstych uczestniczyli w poruszającym spotkaniu z prezesem Zgrupowania „Szaracy” – panem Manswetem Misztalem, który opowiadał o wojennych losach Polaków oraz działaniach oddziałów „Hubala” i „Szarego”. Ponadto w bibliotece szkolnej zorganizowana została wystawa eksponatów z okresu drugiej wojny światowej ze zbiorów Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku i wystawa książek poświeconych życiu i działalności majora Dobrzańskiego „Hubala”. Uczniowie obejrzeli fragmenty filmu Bohdana Poręby „Hubal”. Najbarwniejszym wydarzeniem tygodnia okazało się spotkanie młodzieży naszej szkoły z ułanami Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, którzy pokazali umundurowanie z okresu II wojny światowej, elementy walki oraz interesującą prezentację multimedialną poświęconą działalności majora Dobrzańskiego. Uczniowie mieli także możliwość założyć mundury oficera, szeregowca i trębacza oraz sfotografować się na jednym z koni ze stajni pana Stanisława Paszkiela. Pokazom ułanów towarzyszył występ sygnalistów i sokolnika z Technikum Leśnego w Zagnańsku. Gośćmi tego spotkania byli prezydent miasta – p.Roman Wojcieszek, zastępca prezydenta – p. Grzegorz Małkus oraz naczelnik wydziału oświaty – p. Krzysztof Myszka.

Wszystkie imprezy stały się żywą lekcją historii i sprawiły, że postać patrona szkoły stała się bliższa uczniom.

Wybierz język / вибрати мову