3 maja

3 maja to dla wielu młodych ludzi jedna z mało znaczących dat. Dlatego musimy choć na chwilę zatrzymać się, by rozważyć najważniejsze hasła z historii Polski: Bóg, Honor, Ojczyzna. Uchwalona przez Sejm Wielki w 1791r. druga na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) i pierwsza w Europie ustawa zasadnicza wprowadziła szereg reform i znacząco wpłynęła na późniejsze ruchy demokratyczne. Po utracie niepodległości w 1795, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Jej znaczenie miało szeroki wymiar, a wiele zapisów zawartych w Konstytucji dotyczy zagadnień istotnych także w dniu dzisiejszym, stąd tak ważne jest jej znaczenie. Doniosłość i rangę narodowego święta podkreślił apel przygotowany przez uczniów klasy II b i Va w 218 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel odbył się 30.04.2008r.

Wybierz język / вибрати мову