Olaf Sochacki 6C
Wstaję rano,
uśmiechem i dobrym słowem rodziców witam,
w drodze do szkoły spotykam kolegę,
Jak się czuje? Pytam….
nadaje kolory odcieniom szarości,
które na drodze spotykam.
Słucham innych osób,
na własne poglądy się nie zamykam.
W szkole nie chcę używać telefonu,
wolę uczyć się, rozmawiać,
Mieć kolegów, koleżanki
jest cenniejsze, niż może się wydawać.
Nie wstydzić się w potrzebie ludziom pomagać.
Mieć odwagę, by mieć swoje zdanie,
by reagować, działać.
Każdy dobry uczynek się opłaca,
bo, gdy oddaję dobro,
to jeszcze większe wraca.
Rodzice przekazują mi wartości,
tworzą domowe ognisko.
Dzięki tym wartością,
chce być dobrym człowiekiem
i ZMIENIĆ RZECZYWISTOŚĆ.
Skarżysko- Kamienna, dn. 7.04.2020r.
Drogie koleżanki i drodzy koledzy !
Na początku chciałabym krótko wyjaśnić, co to jest tolerancja, gdyż mój list będzie dotyczył właśnie tego problemu. Słowo to jest nam wszystkim znane i oznacza akceptację i poszanowanie innych. Tolerancja jest bardzo ważna, gdyż jej zrozumienie jest kluczem do życia w zgodzie w społeczeństwie.
Z tolerancją spotykamy się już w przedszkolu i szkole. Dzieci i młodzież tworzą grupki, dzielą się na tych fajnych i mniej fajnych. Na tych, co mają markowe ciuchy i lepszy telefon oraz tych biedniejszych. Często te dzieci odstające od reszty są odepchnięte, lekceważone i wyśmiewane przez swoich rówieśników, stają się ofiarami przemocy. Każdy człowiek bez względu na kolor skóry, wyznanie czy poglądy powinien być szanowany. Tak samo każdy uczeń! Obecnie jest moda na chwalenie się rzeczami materialnymi i młodzież często to robi. A biednymi pogardza. Często jesteśmy świadkami w mediach tego, jak młodzież bywa bezlitosna wobec swoich kolegów i koleżanek. W jak straszny sposób potrafią uprzykrzać innym życie. Niestety, coraz więcej jest wśród ludzi przypadków szykanowania, którego powodem jest właśnie jakaś „inność” drugiej osoby.
Tolerancja bowiem polega na akceptacji drugiego człowieka i zrozumieniu jego odmienności. Każdy ma prawo do własnego zdania, stylu ubierania czy sposobu zachowania. Wszyscy nie możemy być tacy sami, bo świat byłby nudny. Każdy z nas chciałby, aby ludzie byli wobec siebie tolerancyjni, gdyż wszyscy czujemy potrzebę akceptacji. Pragniemy być sobą i czuć się dobrze we własnym środowisku.
Zwracam się do Was z prośbą, abyście przestali: krzywdzić, wyśmiewać, poniżać, dokuczać, nękać, prześladować i odpychać swoich rówieśników. Oni są tacy sami jak wy, tylko mają inne ubranie, zdanie na dany temat, są innego koloru skóry lub mają inne poglądy na świat. Są tak samo ludźmi i mają prawo do życia według własnych zasad. Walczmy z nietolerancją, bądźmy życzliwi i wyrozumiali. Szanujmy siebie i swoje poglądy. O ile lepszy byłby świat bez bólu i cierpienia, które sami nawzajem sobie zadajemy. Na koniec niech każdy zajrzy w głąb siebie i odpowie sobie sam na pytanie: czy jestem tolerancyjny wobec innych osób?
Z poważaniem Wasza koleżanka, Emilka