Działania psychologa szkolnego obejmują:
- Rozpoznawanie indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie uczniów w celu określenia ich mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności mogących wpływać na uczestnictwo w życiu szkoły.
- Analiza sytuacji wychowawczej uczniów, w tym utrzymywanie kontaktów
z nauczycielami i wychowawcami, ze środowiskiem domowym, kuratorami, przedstawicielami pomocy społecznej, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną. - Poradnictwo i pomoc psychologiczna realizowane poprzez prowadzenie planowanych działań wspierających, psychoedukacyjnych, terapeutycznych i profilaktycznych.
- Bieżąca pomoc uczniom w rozwiązywaniu sytuacji trudnych, kryzysów rozwojowych, sytuacyjnych oraz trudności adaptacyjnych w szkole.
- Realizacja programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły.
- Podejmowanie stosownych do potrzeb działań mających na celu zapobieganie przejawom społecznego niedostosowania uczniów oraz powstawaniu i eskalacji kryzysów na terenie placówki.
- Zapewnianie pomocy psychologicznej rodzicom uczniów poprzez poradnictwo dotyczące postępowania w przypadku konkretnych trudności wychowawczych.
- Udzielanie pomocy kadrze pedagogicznej szkoły w zakresie dotyczącym pracy dydaktycznej i wychowawczej.
- Współpraca w planowaniu i realizacji działań z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
Godziny pracy psychologa szkolnego
wtorek 8.00 – 13.00
czwartek 11.00 – 14.30
piątek 13.30 – 16.00