5–10 marca 2018 r. – XXVI Tydzień Kultury Języka w województwie świętokrzyskim Motywem przewodnim Tygodnia było hasło: „Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie”. – Rozwijanie kompetencji oratorskich to jedno z głównych założeń nowej podstawy programowej z języka polskiego. Najsłabszą stroną uczniów jest umiejętność formułowania argumentów i tworzenia logicznej, spójnej oraz poprawnej pod względem językowym wypowiedzi. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwój kultury czytania, czerpania przyjemności z obcowania z książką to jedno z podstawowych zadań szkoły wobec młodego odbiorcy dzieł literackich.
Główna idea projektu polegała na stwarzaniu możliwości uczestnictwa jak największej liczy odbiorców ze wszystkich poziomów edukacyjnych, w ciekawych spotkaniach z językiem polskim. Spotkania te organizowane były przez szkoły, instytucje edukacji, kultury i nauki. Ich wartością jest różnorodność form: konkursy, zabawy, turnieje, warsztaty, wystawy, prezentacje pasji i talentów. Każde spotkanie z językiem dostarcza konkretnej wiedzy, rozwija umiejętności w obszarach pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych emocji i opinii, kształtuje postawy poprzez stwarzanie szansy uczestnictwa w kulturze „wysokiej” i w działaniach, które umożliwiają rozwój człowieka bez względu na wiek i osiąganie samorealizacji.
W naszej szkole już po raz czwarty włączyliśmy się w obchody Tygodnia Kultury Języka Polskiego poprzez różnorodne działania wobec społeczności szkolnej. Obejmowały one działania wobec uczniów SP 13 zarówno podczas lekcji j. polskiego, jak i zajęć w bibliotece szkolnej. Były to m.in. wystawy prac uczniów na holu głównym szkoły: fraszki-twórczość radosna uczniów, oswajamy lektury-plakaty, projekty okładek książek, gry planszowe: „jak powstaje książka”, łamańce językowe –trudne do wypowiedzenia teksty, aforyzmy na temat czytania i książek, a także w bibliotece do wypożyczenia teksty literackie pisane przez uczniów.
mar 23 2018