Dzień Świętego Walentego czyli „Walentynki”

Walentynki, zwane świętem zakochanych obchodzimy 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, chrześcijańskiego biskupa i męczennika. Żył on w III w cesarstwie rzymskim za czasów panowania Klaudiusza II Gockiego. Dlaczego Walenty został skazany przez niego na śmierć? Otóż cesarz zakazał mężczyznom zawierania małżeństw. Uważał bowiem, że legioniści nie posiadający rodzin są lepszymi żołnierzami. Walenty potajemnie jednak udzielał im ślubów , za co został wtrącony do więzienia. Tam zakochał się w niewidomej córce jednego ze strażników, która odzyskała wzrok dzięki miłości skazańca. Cesarz Klaudiusz skazał Walentego na śmierć, a egzekucja została wykonana 14 lutego 269 r. Przed wykonaniem wyroku Św. Walenty napisał romantyczny list do ukochanej podpisany znaną dzisiaj frazą: „Od Twojego Walentego”.

Dzień Świętego Walentego obchodzony jest obecnie na całym świecie. 14 lutego wysyłamy sobie kartkę z wierszykiem bądź wyznaniem miłosnym albo też obdarowujemy się drobnymi prezencikami. Miłe przesyłeczki zostały nazwane walentynkami. Walentynką możesz obdarować każdego – od swej wielkiej miłości a kończywszy na osobach które wzbudzają naszą sympatię.

        Nieważne, czy świętujemy miłość czy przyjaźń – ​ważne, aby zwolnić przez chwilę i  zastanowić się nad tym, jakie mamy szczęście, kiedy kochamy i jesteśmy kochani.

I tej refleksji życzymy Wam z okazji Dnia Świętego Walentego.