Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

25 listopada ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Święto to zostało ustanowione w 2002 roku, dokładnie w 100 rocznicę powstania tej popularnej maskotki.
Pierwszy pluszowy miś powstał 114 lat temu (1906 roku) i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek/

Z powstaniem pluszowej maskotki wiąże się legenda sięgająca roku 1902. To właśnie wtedy ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych – Theodore Roosevelt, podczas polowania nie zgodził się na zastrzelenie małego niedźwiadka.

Wydarzenie to opisał dziennik „Washington Post” i powstała karykatura prezydenta, który broni małego misia. Popularność rysunku wykorzystał właściciel sklepu z zabawkami w Nowym Jorku i uszył pierwszego pluszowego misia.

Na cześć prezydenta nazwał maskotkę: „Teddy’s Bear” (miś Teddiego). Prezydent wyraził na to zgodę.
I tak już od 114 lat pluszowe misie towarzyszą dzieciom na całym świecie.

Chyba nie ma pokoju dziecięcego, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Wielu z nas ma swojego ulubionego pluszowego misia, którego pamiętamy z dzieciństwa. Pomagał nam zasypiać, znał wszystkie sekrety, był przytulany, gdy szukaliśmy pocieszenia w smutnych chwilach. Sympatyczne niedźwiadki występują w wielu bajkach. Są tam najlepszymi przyjaciółmi dzieci i bywają najczęściej pluszowe.

Przypomnijmy sobie najsłynniejsze misie, jakie znamy z bajek książkowych i filmowych.

Miś Uszatek

https://www.youtube.com/watch?v=nHpUq1BZW9M

Mały Miś

https://www.youtube.com/watch?v=rToGVFCoWO8

Miś Paddington

https://www.youtube.com/watch?v=1vXxu4iJQeY

Mały czy duży, zawsze kojarzy się z ciepłem, radością i miłością do drugiej osoby.