Pasowanie na czytelnika uczniów klasy 1a.

26.10.2016 r odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki Szkoły Podstawowe nr 13.

Uczniowie wysłuchali wierszy J.Brzechwy : „ Leń”,  „Skarżypyta”  ,„Samochwała”, następnie wzięli udział zabawie
i odpowiadali na zagadki.

Sami  opowiadali jak należy zachowywać się w bibliotece. Bibliotekarz Urszula Majewska przedstawiła im zasady korzystania z biblioteki. Wspólnie omówiliśmy w jaki sposób szanujemy książki, odnajdywaliśmy w czarodziejskiej księdze prośby książki do czytelnika. Po złożeniu ślubowania uczniowie stali się czytelnikami naszej biblioteki i po raz pierwszy wypożyczyli lekturkę „Nasza mama czarodziejka” J. Papuzińskiej i otrzymali- Dyplom Przyjaciela Książek.

„ My uczniowie pierwszej klasy

Tobie książko, przyrzekamy,

że szanować Cię będziemy,

krzywdy zrobić Ci nie damy.

Chcemy czytać, dbać o książki,

poznać z nich świat i ludzi

i nie nudzić się, bo z książką

dziecko nigdy się nie nudzi.

Obiecujemy dziś także

w bibliotece gościć często

i pamiętać: biblioteka

jest najmilszym w szkole miejscem.”

Uczestnicy lekcji otrzymali „Prośby książki,” zakładki do książek, odznaki Cała Polska czyta dzieciom, informacji dla rodziców o tym jak ważne jest codzienne

głośne czytanie,  „łapki – z na każdym palcu zapisanymi kolejnymi  dniami tygodnia  i godzinami otwarcia biblioteki. Na zakończenie wszyscy po wypożyczeniu książki otrzymali  słodki poczęstunek i obiecali często odwiedzać bibliotekę.