Lekcje muzealne

Od kilku lat, uczniowie przygotowujący się do Kuratoryjnego Konkursu Humanistycznego odwiedzają kieleckie muzea, gdzie uczestniczą w lekcjach muzealnych i warsztatach plastycznych.
W Muzeum Narodowym, Maja, Liwia i Zuzia – uczennice klas szóstych,  uczestniczyły w zajęciach  pt. O mitologii i tkaninach .  Podczas spotkania  zanalizowana została tapiseria Triumf Ateny. Pracownik muzeum wraz z uczniami  dokonał interpretacji dzieła wspierając się mitologią grecką, a następnie opowiedział o tym jak wytwarzano tego typu tkaniny w XVIII wieku. Pod koniec zajęć uczestnicy w mini warsztacie tkackim wykonali fragment gobelinu.

Po krótkiej przerwie udaliśmy się do  Muzeum Diecezjalnego, gdzie uczniowie wykonywali witraż w oparciu o  jeden z najpiękniejszych i największych ołtarzy gotyckich w Małopolsce, znajdujący się w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Książnicach Wielkich. Pani kustosz przybliżyła  historię powstania dzieła, technikę jego wykonania  i przeanalizowała tematykę ołtarza.

Wkrótce szkolny etap konkursu – trzymamy mocno kciuki za powodzenie naszych uczniów.