Tydzień Bibliotek 2021

Hasłem Tygodnia Bibliotek 2021 jest „Znajdziesz mnie w bibliotece”

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Biblioteka szkolna poleca
John Green
John Green jest amerykańskim pisarzem, któremu rozpoznawalność na całym świecie przyniosły bestsellerowe powieści dla młodzieży: „Gwiazd naszych wina” oraz „Papierowe miasta”, na podstawie których nakręcono adaptacje filmowe.

Książka „Szukając Alaski” ukazała się w 2005 roku. Opowieść o miłosnych perypetiach nastolatków została doceniona przez krytyków i nagrodzona Michael L. Printz Award, przyznawaną przez American Library Association. Trafiła także na listę bestsellerów dla dzieci „New York Timesa”.

Drugą powieścią w karierze Johna Greena była „19 razy Katherine”, która również zebrała pozytywne recenzje. Jednak dopiero trzecia publikacja – „Papierowe miasta” z 2008 roku – przyniosła pisarzowi ogromną sławę. Doczekała się również filmowej adaptacji w 2015 roku.

Największą popularność Green zawdzięcza swojej kolejnej powieści, „Gwiazd naszych wina”, opowiadającej historię śmiertelnie chorych nastolatków, którzy w obliczu nieuleczalnej choroby próbują czerpać z życia jak najwięcej się da. W 2014 roku do kin weszła ekranizacja bestselleru.

Powieści

• Szukając Alaski