Apel do Rodziców – Akcja Lekki tornister

Drodzy Rodzice w trosce o zdrowie dzieci apelujemy do Was, żebyście sprawdzali, czy plecy Waszych pociech nie są przeciążone.
Skrzywiony kręgosłup, problemy ze stawami to rezultaty nieumiejętnego noszenia tornistrów i zbyt duża ich waga.
Przypominamy, że waga plecaka z jego zawartością nie powinna przekraczać 10-15 % masy ciała dźwigającego go ucznia.
Tornister powinien posiadać usztywnioną ścianę przylegającą do pleców, a ciężar zawartości powinien być rozłożony symetrycznie. Cięższe rzeczy należy umieszczać na dnie, a lżejsze wyżej. Tornister powinien być wyposażony w równe, szerokie szelki, których długość powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców. Zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.
Co ważne, a o czym wielu młodych ludzi zapomina, szkolny plecak należy nosić na obu ramionach.

Drodzy Państwo systematycznie kontrolujcie zawartość plecaka — pozwoli to zapobiec zabieraniu przez dzieci nadmiernej liczby rzeczy, które często są zbędne i niepotrzebne do realizacji zajęć w szkole.

Odpowiednie pakowanie tornistrów i sposób ich noszenia to jedno. Pamiętajmy jednak, że oprócz prawidłowo dobranego, spakowanego i użytkowanego tornistra każdemu dziecku należy codziennie zapewnić odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. 
Ważnym elementem w kształtowaniu właściwej sylwetki ciała młodego człowieka jest również zorganizowanie prawidłowego stanowiska pracy, zarówno w szkole, jak i w domu oraz wyrobienie właściwych nawyków ruchowych dotyczących zachowania symetrii ciała przy wykonywaniu czynności ruchowych i statycznych.

Dziękujemy 🙂