„Ciekawostki naukowe”

Przez dwa dni, w naszej szkole  gościł  Profesor Pytalski, który przekonywał dzieci, że fizyka może być ciekawa i interesująca. Uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w warsztatach „Fizyka dla smyka, czyli dla każdego….”.
Dzieci zgłębiały wiadomości z tematu „Piski, wrzaski, trzaski, czyli nieartystyczny wymiar dźwięku”.
W zabawny i przystępny sposób dowiedziały się, co jest źródłem, a co odbiornikiem dźwięku, spróbowały jak on „smakuje” i z jaką prędkością jest przenoszony. Przekonały się, że tak trudna dziedzina nauki jak fizyka może być ciekawa, a nawet fascynująca. Wiedzę o otaczającym świecie może dostarczyć nawet zwykły kubek czy balonik – wystarczy umiejętnie ich użyć i odpowiednio opisać (zgodnie z prawidłami fizyki).

Uczniom, którzy brali udział w warsztatach zaprezentowana została wystawa „Ciekawostki naukowe” składająca się z kolorowych plansz  umieszczonych na stojakach. Na planszach tych znajdują się opisy
i wyjaśnienia różnych zjawisk fizycznych oraz ciekawostek ze świata nauki i techniki. Plansze są dwustronne
i zawierają 20 opisów różnych ciekawostek naukowych np. jak powstaje tęcza, tajemnice fatamorgany, od mikro do makro świata, złudzenia optyczne, światło widzialne, łamigłówka Einsteina, ludzki mózg itp.
Stanowią one ciekawe uzupełnienie do prowadzenia lekcji przyrody i fizyki.