Tydzień Kultury Języka w bibliotece

W dniach od 13 do 18 marca 2017r., w województwie świętokrzyskim odbywał się XXV Tydzień Kultury Języka organizowany pod  hasłem : „Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.”

Celem  było podniesienie świadomości językowej, ugruntowanie poczucia,  że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika oraz, że każdy z nas jest za nią odpowiedzialny.

W odpowiedzi na hasło tegorocznego projektu nauczyciel bibliotekarz  Szkoły Podstawowej nr 13  Urszula Majewska  zorganizowała  wiele różnorodnych działań.

Z tej okazji przedszkolaki odwiedzające bibliotekę uczestniczyły  w zajęciach poświęconych ciekawostkom językowym, obejrzały  wystawę poświęconą   K. Makuszyńskiemu,  wysłuchały wierszyków z książeczki  A. Fraczek „Trzeszczące wierszyki”  i A. Paszkiewicz „ Językowe wygibasy”. Najmłodsi chętnie uczestniczyli w zajęciach próbując  powtarzać trudne teksty.

W ramach Tygodnia Kultury Języka w zajęciach wzięli udział  uczniowie klas:  Ia, 2a, 2b, 2c, 4a, 6a, 6b.   Uczniowie   obejrzeli  tablicę  biblioteczną z tekstami trudnymi do wypowiedzenia, wystawę  w czytelni poświęconej ciekawostkom językowymi wystawę w wypożyczalni poświęconej  Januszowi  Korczakowi – pisarzowi dla dzieci i młodzieży.  Mieli okazję zmierzyć się ze sobą w artykulacyjnych potyczkach.   „Trzeszczyki czyli trzeszczące wierszyki” , „ Językowe wygibasy”,  Łamańce językowe” , „ Banialuki  do zabawy i nauki’ , „ Dranie w tranie” – to teksty, których czytanie może skończyć się złamaniem, zwichnięciem, a w najlepszym razie zasupłaniem języka, natomiast czytanie po cichu grozi  wybuchem absurdalnej wesołości, czkawką, a nawet pęknięciem ze śmiechu. Zaglądanie w głąb tych  książek  jest więc ryzykowne niczym skok na bungee! Ale tak samo ekscytujące i w dodatku zabawne. Jednak uczniowie szkoły podstawowej poradzili sobie z tym bardzo dobrze. Zajęcia  były ciekawe i budziły wybuchy wesołości wśród uczestników.   Uczniowie  chętnie uczestniczyli w zajęciach próbując sprostać trudnościom wymowy.