Światowy Dzień Kota

W tym roku Światowy Dzień Kota wypadł 17 lutego.
Człowiek udomowił kota  prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta. W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 2006r. Dzień kota to nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie,  ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych
i głodujących kotów, które nieraz wiodą „pieskie”  życie.

W Polsce  jest około 17 tysięcy bezdomnych kotów. Akcje charytatywne prowadzą schroniska oraz  rozmaite organizacje na rzecz zwierząt. W 2010 r. do obchodów dołączyły również nasze publiczne media.

Biblioteka Sp 13 również przyłączyła się do obchodów  święta  kota. Przeprowadzone zostały zajęcia w klasach trzecich a, b i c oraz  w  świetlicy. Uczniom została przybliżona postać kota.  Wysłuchali  opowiadania: „ Bajka o kocie
i myszach”, wysłuchały historii o udomowieniu kota, przesądach z różnych stron świata,  poznały zwyczaje kotów. Mówiliśmy  o istnieniu kotów w poezji, literaturze, w sztuce,  w filmie, bajkach.  Uczniowie opowiadali o znanych  kocich bohaterach i ich zwyczajach. Opowiadali jak należy dbać o koty i się nimi opiekować. Dowiedzieli się do czego służą kotom wąsy, ogon itp.  Wzięli udział w zgadywance i poprawnie odpowiadali na zagadki.  Wspólnie recytowaliśmy znane wiersze i piosenki o kotach. Na zakończenie uczniowie obejrzeli wystawę prac z konkursu : „ Przytul kota”
i książek o kotach znajdujących się w bibliotece szkolnej. Wychodząc ze spotkania otrzymali od bibliotekarza Majewskiej Urszuli  różne postaci kota do kolorowania.

20 lutego bibliotekę odwiedziły przedszkolaki i wzięły udział w zajęciach poświęconych „Dniu Kota”.  Wysłuchały bajki „ Kot i mysz”, wzięły udział w rozmowie o kotach, dowiedziały się do czego kotu służą wąsy  i ogon. Opowiadały o swoich kotach , wzięły udział w  zgadywance a także wysłuchały ciekawostek o  swoich ulubieńcach.

Na zakończenie obejrzały  wystawę prac  uczniów klas trzecich SP nr 13 na konkurs czytelniczo-plastyczny. Odchodząc dostały kolorowanki z różnymi postaciami kotów.