Tydzień Kultury Języka

W dniach od 7 do 13 marca w województwie świętokrzyskim odbywał się XXIV Tydzień Kultury Języka organizowany pod patronatem Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Tegoroczne hasło Tygodnia brzmiało:

Szkoła otwarta na kulturę i czytelnictwo.

Celem projektu było:

  • uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu,
  • stworzenie możliwości aktywnego uczestnictwa uczniów w propozycjach różnorodnych form Tygodnia,
  • przygotowanie ucznia do świadomego uczestnictwa w kulturze poprzez prezentację różnych form ekspresji kulturalnej,
  • propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych,
  • kształtowanie estetyki i formy wypowiedzi w sytuacjach codziennych i publicznych.

W odpowiedzi na hasło tegorocznego projektu nauczyciele j.polskiego, logopeda i bibliotekarze ZSP nr 1  ( Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 13 ) zorganizowali wiele różnorodnych działań.

Przede wszystkim odbyły się konkursy językowe. 08.03.2016 r. miał miejsce III Konkurs Poprawnej Polszczyzny,
w którym wzięło udział 23 gimnazjalistów  z klas 1 – 3. Konkurs przeprowadziła p. M.Ślusarczyk. Uczniowie wypełniali test poświęcony zagadnieniom poprawnościowym, w tym poprawnej odmianie nazw miejscowych, tworzeniu nazw mieszkańców i mieszkanek krajów, związkom frazeologicznym, wskazywaniu właściwych form deklinacyjnych rzeczownika, zastępowaniu zapożyczeń formami rodzimymi. Po sprawdzeniu testu wyłoniono zwycięzców:

I miejsce -Wiktoria Nobis kl.1a

II miejsce – Roksana Szwanke kl.3a

III miejsce – Maja Pańczyk kl.1a

09.03.2016 r. p. J.Łyjak przeprowadziła konkurs „Szkolny Mistrz Ortografii”, który polegał na napisaniu dyktanda z wykorzystaniem różnych zagadnień ortograficznych. Spośród 19 uczestników z klas 1-3 wyłoniono następujących zwycięzców:

I miejsce – Marysia Zbroja kl.3a

II miejsce – Julia Jankowska 3c

III miejsce – Natalia Stobiecka 1a

Uczniowie, którzy zajęli I miejsca w konkursie otrzymali oceny celujące. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom !

Uczniowie klas 3 przygotowali prasówki ukazujące najnowsze wydarzenia kulturalne w Polsce i na świecie,
z uwzględnieniem lokalnych propozycji kulturalnych dla odbiorców. Podczas zajęć podejmowano zagadnienia poprawności językowej, a uczniowie napisali dyktando.

W klasach 1-3 uczniowie starali się rozstrzygnąć problem: Czy komiks to też literatura ? Ich zadaniem było narysować ciekawe komiksy, by tym samym promować tego typu działalność literacką. Prace zostały zaprezentowane na zajęciach. Do zajęć wykorzystano  m.in. prace uczennic z klasy 1a – Magdy Malinowskiej
i Małgorzaty Kałki. Przeprowadzono również dyskusję na wyżej wymieniony temat.

Uczniowie klas 1-2 utrwalali pisownię wyrazów trudnych wykonując plakaty, które zostały wyeksponowane w gablotach. Zmagali się również ze znajomością pisowni podczas dyktanda.

W klasie 1a uczniowie prezentowali na lekcji napisane przez siebie fraszki. Wykazali przy tym wiele literackiej weny i dużo humoru.

Dla uczniów koła teatralnego „Alter ego” przygotowano warsztaty emisji głosu i prezentacji. Czytano fragmenty poznanych lektur oraz tzw.”łamańce językowe”.

Na terenie całej szkoły pojawiły się plakaty i materiały promujące projekt.

W Szkole Podstawowej nr 13 w ramach Tygodnia Kultury Języka uczniowie klas IV, V i VI wzięli udział w warsztatach z zakresu emisji głosu. Mieli okazję zmierzyć się ze sobą w konkurencji: „Artykulacyjne potyczki”. „Trzeszczyki i łamańce językowe” to teksty, których czytanie może skończyć się złamaniem, zwichnięciem, a w najlepszym razie zasupłaniem języka. Jednak uczniowie szkoły podstawowej poradzili sobie z tym bardzo dobrze.Konkurencja była ekscytująca i budziła wybuchy wesołości wśród uczestników. Przeprowadzona była na lekcjach języka polskiego i zajęciach logopedycznych przez nauczycieli p. Danutę Pająk i p.Martę Łękawską. Z kolei p.Urszula Majewska zorganizowała w bibliotece dla przedszkolaków czytanie książki
A. Frączek „Trzeszczące wierszyki”. Najmłodsi chętnie uczestniczyli w zajęciach próbując sprostać trudnościom wymowy.

W XXIV edycji Tygodnia Kultury Języka brało udział wielu uczniów z Zespołu Szkół Publicznych nr 1. Wszystkim dziękujemy za udział i propagowanie poprawnej polszczyzny.

Wybierz język / вибрати мову