Akcja „1000 żurawi dla Frania Błacha”

W listopadzie odbyło się w naszej szkole wspólne robienie żurawi japońskich , które zostaną przekazane dla chorego na nowotwór – Frania Błacha.

Jednym z najsłynniejszych modeli origami jest japoński żuraw – symbol pomyślności i pokoju w japońskiej kulturze. Legendy japońskie mówią, że żurawie żyją przez 1000 lat. Dlatego też Japończycy wierzą, że złożenie 1000 żurawi przynosi dobre zdrowie i długie życie, nie tylko dla osoby składającej, ale również dla osoby obdarowanej oraz spełnia się jedno ogromne marzenie.

Osobami, które robiły żurawie są uczniowie Gimnazjum Nr 1, Szkoły Podstawowej Nr 13 oraz  nauczyciele,
a inicjatorami akcji są : p.Agnieszka Kasińska oraz Krzysztof Kasiński – uczeń kl. 1c. gimnazjum.
Osobą, która wykonała 1000-go żurawia jest  Wiktoria Kiljan z klasy 1c gimnazjum.

Najsłynniejsza historia papierowych żurawi:

„Gdy nasłano bombę na Hiroschimę, zamieszkująca ją dziewczynka została napromieniowana. Dwunastoletnia Sadako Sasaki zachorowała na białaczkę. Usłyszała o legendzie, która głosi, że żurawię żyją 1000 lat. Mówiono także, że jak ktoś złoży 1000 żurawi, uzyska zdrowie i długie życie. Jednakże życzeniem Sadako było zakończenie wszystkich cierpień, sprowadzenie pokoju na ziemię oraz uzdrowienie wszystkich ofiar Przed śmiercią zdążyła złożyć 644 żurawie. Jej koledzy ze szkoły dokończyli jej dzieło, i postanowili wznieść pomnik upominający 12 letnią dziewczynką ze złotym żurawiem. Co roku wielu ludzi przychodzi tam i stroi pomnik kolorowymi żurawiami”.

Wybierz język / вибрати мову