222 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

9 maja 2013 r. w  odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie w ten sposób uczcili kolejną – 222 rocznicę uchwalenia tak ważnej dla Polaków Ustawy.

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej   i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe  dzień 3 Maja, to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.

Apel przygotowała klasa IV b pod opieką p.Olgi Langer i p.Jerzego Miernika,  o scenografię zadbała p.Bożena Kwiatkowska. Uczniowie recytowali patriotyczne wiersze, a prowadzące, Wiktoria Kowalik i Weronika Wierzbowicz przybliżyły zebranym genezę powstania Konstytucji 3 Maja oraz jej wpływ na dalsze losy kraju. Ciekawym elementem była prezentacja multimedialna, prezentująca twórców Konstytucji oraz jej główne założenia.

Uroczystość uświetniły występy muzyczne: Klaudia Gralec i Julia Malik z klasy IV b zaśpiewały  „Mazurek 3 Maja”, Wojtek Gajda z klasy Va wykonał na skrzypcach „Marsz Kosynierów”, na koniec zaś wystąpiła Magdalena Bogacka   z zaprzyjaźnionego Gimnazjum Nr 1.