Światowy Dzień Kota

Od wielu lat biblioteka Szkoły Podstawowej nr 13 ściśle współpracuje z Przedszkolem nr 16 w Skarżysku-Kamiennej. W bieżącym roku szkolnym odbywają się tu „Czwartkowe spotkania literackie”. Co drugi czwartek bibliotekarz – p. Urszula Majewska – gości grupę pięcio i sześciolatków. Podczas spotkań czytane są książeczki m.in. „Brzydkie kaczątko”, „Historia kasztanowego króla”, „Czarowna Noc Wigilijna”, „Gwiazdkowe prezenty”, „Bałwanek”. Po ich wysłuchaniu, dzieci mają okazję porozmawiać o bajkowych postaciach,  podzielić się wrażeniami na temat przeczytanych treści.  Wykonują również prace plastyczne: ilustracje, kolorowanki, kasztanowe ludziki i zwierzęta. Wszystkie prace  eksponowane są na organizowanych w bibliotece wystawach.

Spotkania te umożliwiają dzieciom czynne uczestnictwo w poznawaniu literatury, są inspiracją do wystawiania przez nie bajek – maluchy  bardzo chętnie stają się aktorami.

Ważnym celem zajęć jest również poznanie przez  dzieci biblioteki naszej szkoły i jej księgozbioru. Dzięki temu, jeśli trafia do nas wiedzą, że biblioteka jest przyjaznym miejscem, a oni mają szansę stać się jej wiernymi czytelnikami.

17 lutego 2013r obchodzony był   Światowy Dzień  Kota, który po raz pierwszy w Polsce obchodzony był w 2006r. Celem tego „święta” jest zwrócenie uwagi na los bezdomnych kotów.  W dniu 14 lutego w bibliotece  SP13 odbyło się spotkanie  grupy przedszkolaków Przedszkola  nr 16  i klasy „0” SP13.
Grupa przedszkolaków przygotowała przedstawienie na podstawie wiersza „Pan kotek był chory” Stanisława Jachowicza. Dzieci pięknie przedstawiły bajkę, pokazały swój kunszt aktorski. Uczniowie klasy „0” były widzami. W dalszej części spotkania obie grupy uczestniczyły w spotkaniu słuchając ciekawostek o kotach przekazywanych przez bibliotekarkę SP13 Urszulę Majewską. Wysłuchały „ Bajki o kocie i myszach” Agnieszki Galicy. Uczniowie wymieniali jakie znają przesądy o kotach, wzięły udział w zgadywance dotyczącej wiedzy o kotach.
Bibliotekarz opowiedział różne kocie ciekawostki. Dzieci  wysłuchały wierszy o kotach: „Mysz i kot”, „Przygarnij kota”, „ Czysty kotek”, „ Kotek”, „Mysz i kot”.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali kolorowanki kotów i jako że w ten dzień wypadł również Dzień Świętego Walentego każde dziecko otrzymało serduszko wykonane przez bibliotekarkę. Wychodząc obejrzeli wystawę prac przedszkolaków ( kolorowanki kotów) i książek o kotach, które znajdują się w naszej bibliotece.