0205

25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego międzynarodowego święta, które jest obchodzone od 2002 roku. Z okazji tego święta w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia dla uczniów klas 0 – II. Celem całego przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z historią powstania Dnia Pluszowego Misia, przedstawienie sylwetek misiów – bohaterów literackich, zapoznanie z przygodami Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Colargola, Misia Paddingtona, Misia Yogi, Misia z „Księgi dżungli”, Misia z „Gumisiowej Doliny”, oraz ukazanie, że miś jest najlepszym przyjacielem dziecka oraz zachęcenie dzieci do wypożyczenia i przeczytania książek o misiach. Można było także obejrzeć wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów klas 0-III na konkurs plastyczny „Pluszowy Miś-wczoraj i dziś”, a także wystawę książek o misiach i niedźwiedziach. Na zajęciach nie mogło również zabraknąć pluszowych misiów przyniesionych przez dzieci, wychowawcę i bibliotekarza.

Uczniowie słuchały opowiadania o misiu Buminku, rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w quizie, a także wysłuchały podstawowych informacji o niedźwiedziach, oglądały książeczki o misiach będących w posiadaniu biblioteki szkolnej. Wszyscy uczniowie otrzymali zadanie domowe – pokolorować otrzymane w bibliotece różne kolorowani Kubusia Puchatka. Podsumowaniem spotkania było złożenie przez dzieci przyrzeczenia, że będą kochać swoje misie i opiekować się nimi oraz rozdanie dyplomów „ Przyjaciela Pluszowego Misia”.

Na zakończenie, uczniowie zostali zaproszeni na „słodkie małe co nieco” ( herbatnik zamoczony w miodzie.)

9 listopada biblioteka szkolna SP 13 ogłosiła konkurs  plastyczny dla klas 0-III „PLUSZOWY MIŚ – WCZORAJ I DZIŚ.” Uczestnicy konkursu mieli wykonać  portret swojego misia. Technika prac była dowolna, jedynie format ograniczony – kartka papieru  A4.

Biblioteka zostawiła pole dziecięcej wyobraźni. Termin składania  prac upłynął  22 listopada 2012r.  Konkurs miał na celu rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i popularyzację czytelnictwa, a także umożliwienie dzieciom zaprezentowania swoich twórczych pomysłów  i oczywiście propagowanie idei Światowego Dnia Pluszowego.                                             .
Do biblioteki wpłynęło 104 prace. Były tak ciekawie i piękne, że wybór najlepszej pracy był bardzo trudny. Techniki prac były przeróżne: od rysunków kredkami, malowane farbami, malowane plasteliną, wyklejane wyrywankami z papieru kolorowego, wyklejane materiałem i futerkiem, nasionkami, watą, muliną.

Komisja w składzie: p.dyr. SP 13 Joanna Białek –przewodnicząca, Majewska Urszula –bibliotekarz SP 13 i Barańska Ździebło Ewa – bibliotekarz G-1, miała bardzo trudne zadanie. Po długiej naradzie komisja przyznała pierwszą nagrodę uczennicy klasy 2a – Dulewicz Ninie i nagrodziła jej pracę maskotką – pluszowym, białym misiem.

Komisja nie mogąc się zdecydować na kolejne miejsca wyróżniła jeszcze 10 prac i nagrodziła je długopisami i naklejkami odblaskowymi.

Wyróżnione  prace:

kl. 1a –  Łuszcz Natalia, Dziewięcka Zuzanna,