Dzień Niepodległości

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W tym roku uczniowie naszej  szkoły obchodzili  Święto Niepodległości w sposób nietypowy.  „Lekcje Śpiewania”, które od lat organizowane są na Rynku w Krakowie przez pana Waldemara Domańskiego – Dyrektora Biblioteki Polskiej, artystów Kabaretu Loch Camelot i reżysera widowiska pana Kazimierza Madeja, zainspirowały nas do wspólnego „odśpiewania” tej uroczystości.  Pomysł takiego świętowania poddała nasza nauczycielka- pani Elżbieta Kustra, która  już od wielu lat, 11 listopada śpiewa w kilkutysięcznym chórze na Rynku w Krakowie. Z dużym zaangażowaniem podjęła się organizacji tego typu imprezy na terenie szkoły włączając w jej przygotowania  zarówno uczniów z klas IV -VI jak i młodszych, a nawet przedszkolaków z naszej placówki, które przybyły wraz z panią dyrektor i swoimi wychowawczyniami.

Uroczystość rozpoczęliśmy – stojąc na baczność, w obecności Pocztu Sztandarowego – od odśpiewania trzech pieśni: „Mazurka Dąbrowskiego”, „ Roty” i „Boże, coś Polskę…” Przedszkolaczki zaśpiewały „Maszerują chłopcy, maszerują”, a Daria i Julka z 3 b  piękną pieśń „Niepodległość” Następnie wszyscy zebrani odpowiedzieli chórem  na pytania z „Katechizmu Młodego Polaka”, które oczytał Oskar z klasy 5b. Wspólnie zaśpiewaliśmy  piosenki „Wojenko, wojenko…” i „Ułani, ułani…”, które zaintonowały Paulinka, Ola, Nina i Gabrysia z klasy 2a. Wszystkich zachwycił Wojtek z klasy 5a, który najpierw zagrał na skrzypcach melodię pieśni „Warczą karabiny” , a potem zaśpiewał a capella piękną pieśń „Orlątko”. Julka z klasy 6b wykonała  utwór Marka Grechuty „Wolnośc”, a całą uroczystość zakończyliśmy obejrzeniem wideoklipu do piosenki w stylu rap „Mam biało-czerwone serce”.

Prezentację multimedialną przygotował i cały program poprowadził Karol z klasy 5a, któremu pomagał  jako operator  Kuba z tej samej klasy, a panie Bożena Kwiatkowska i Stella Rusinek, udekorowały salę gimnastyczną.  Pomysł takiego świętowania spodobał się zarówno uczniom jak i nauczycielom, dlatego też będziemy starali się w ten sposób świętować także inne uroczystości państwowe. Być może nasi uczniowie zaśpiewają kiedyś na Rynku w Krakowie razem z artystami z Loch Camelot.

logo

Zapraszamy na stronę Biblioteki Polskiej Piosenki, gdzie można znaleźć obszerne relacje na temat jej działalności

www.bibliotekapiosenki.pl