Biblioteka szkolna – informacje

Biblioteka szkolna czynna codziennie
od 800 do 1300

Biblioteka szkolna pełni kilka funkcji, ale główną jest udział w procesie dydaktycznym, poprzez rozpoznawanie potrzeb czytelniczych uczniów, kształtowanie ich według możliwości intelektualnych oraz wskazywanie, pomaganie i umożliwianie korzystania z zasobów kultury rodzimej, europejskiej i ogólnoświatowej. Ten permanentny proces realizowany jest zarówno podczas indywidualnych rozmów z uczniami, jak i w czasie planowo zorganizowanych lekcji bibliotecznych. W bibliotece szkolnej są ono prowadzone dla wszystkich uczniów klas  I-VI. Niektóre lekcje ujęte są w cykle, np.: „Słowniki ortograficzne” dla uczniów klas I-III i Wydawnictwa informacyjne dla uczniów klas IV –VI.
Z okazji różnorodnych polskich, europejskich lub międzynarodowych dni, np. obchodzonego w Polsce 10 października Dnia Drzewa, Europejskiego Dnia Parków Narodowych, obchodzonego 24 maja, czy obchodzony  27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru, przeprowadzone są dla uczniów różnych klas lekcje biblioteczne, zapoznające ich z działaniami na rzecz ochrony środowiska naturalnego i upowszechniania wysokiej kultury.
Ważne rocznice literackie oraz wydarzenia kulturalne w Polsce, w Europie i na świecie, na temat których także organizowane są lekcje biblioteczne, to okazja do poznania przez uczniów twórczości wielkich ludzi.
Od siedmiu lat bibliotekarka współpracuje z Przedszkolem Nr 16, a od pięciu lat organizowane są dla najstarszych grup przedszkolnych dwie imprezy: głośne czytanie w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Mikołajki w bibliotece szkolnej.